Luzmilagro

mthfr jak z tym żyć

                            GEN MTHFR dlaczego jest ważny

Pewnie szukasz sposobów na pozbycie się przeróżnych dolegliwości, takich jak niedoczynność tarczycy, chroniczne zmęczenie, bóle głowy, mięśni i w ogóle wszystkiego. Natrafiłaś w końcu na tajemniczy skrót MTHFR i propozycję , żeby się przetestować pod kątem mutacji.

Mnie też się to przydarzyło. Tak, mam mutację genu mthfr. Owszem jestem właścicielką najbardziej paskudnej kombinacji z dotychczas poznanych i opisanych.

Najistotniejsza prawda o genach jest taka, że niewiele o nich wiemy. Wariant genetyczny to nie choroba. I nie jesteś na nią skazana. To zestaw cech , które sprawiają, że jesteś unikalna. I masz rozmaite dolegliwości. Mutacja mthfr nie skazuje cię na chorobę. Ale skazuje na zdrowe życie .

MTHFR to skrót od reduktazy metylenotetrahydrofolianu, enzymu biorącego udział w przetwarzaniu kwasu foliowego lub witaminy B9 w użyteczną formę, którą organizm może przyswoić.

Dzięki popularności testów genów można łatwo teraz dowiedzieć się, czy jesteś szczęśliwym posiadaczem mutacji w genie MTHFR. Jeśli tak, oznacza to, że wpływa to na twoje szlaki metylacji i przyczynia się do wyzwań zdrowotnych.

Szlaki metylacji rządzą detoksykacją i wieloma ważnymi procesami metabolicznymi w organizmie, co sprawia, że wada MTHFR jest czymś, na co warto zwrócić uwagę.

Metylacja to proces dodawania grupy metylowej do cząsteczki. Zadania związane z metylacją obejmują:

 • Włączanie i wyłączanie genów

 • Odtruwanie organizmu z substancji chemicznych i toksyn

 • Budowanie neuroprzekaźników w mózgu

 • Metabolizm hormonów w celu utrzymania równowagi hormonalnej

 • Budowanie komórek odpornościowych

 • Syntetyza DNA i RNA

 • Wytwarzenie energii komórkowej

 • Wytwarzanie ochronnej powłoki, która osłania nerwy

 • Metabolizm histaminy

 • Wspieranie zdrowia oczu

 • Spalanie tłuszczu

 • Wspieranie zdrowia wątroby

Właściwa metylacja oznacza, że można wydajnie wytwarzać białka, używać przeciwutleniaczy, metabolizować hormony, cieszyć się bardziej zrównoważoną chemią mózgu, odtruwać toksyny i metale ciężkie oraz tłumić stany zapalne. Wszystkie te czynniki są niezbędne w leczeniu niedoczynności tarczycy , alergii i objawów związanych z mózgiem.

Jeśli jednak jesteś jednym z 60% osób z defektem genetycznym MTHFR, możesz nie być w stanie prawidłowo rozłożyć kwasu foliowego w żywności lub kwasu foliowego w suplementach.

Niezdolność do prawidłowego przetwarzania kwasu foliowego może podnosić poziom homocysteiny. Homocysteina to aminokwas we krwi, który może być niebezpieczny, gdy poziom jest zbyt wysoki. Wysoki poziom homocysteiny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i choroby Alzheimera.

Słaba metylacja wpływa również na inny ważny proces – produkcję glutationu, głównego przeciwutleniacza organizmu. Kiedy mamy niedobór glutationu, tracimy naturalne mechanizmy obronne i jesteśmy bardziej narażeni na rozwój chorób autoimmunologicznych, nadwrażliwości pokarmowej i chemicznej.

Wada MTHFR może również upośledzać zdolność organizmu do syntetyzowania ważnych neuroprzekaźników mózgu, co może powodować zaburzenia psychiczne. Została powiązana z depresją, lękiem, mgłą mózgową, ADHD, chorobą dwubiegunową, a nawet schizofrenią.

Ponieważ metylacja jest zaangażowana w tak wiele ważnych procesów w organizmie, defekt genu MTHFR został powiązany z wieloma schorzeniami, w tym:

Zawał serca

Udar mózgu

Zakrzepica żył

Rak

Wady wrodzone

Zapalna choroba jelit

Zaburzenia psychiczne i nastroju

Choroby autoimmunologiczne, takie jak niedoczynność tarczycy, Hashimoto.

Jeśli próbujesz poradzić sobie ze dolegliwością związana z tymi powyżej , konieczne jest złagodzenie stanu zapalnego i podniesienie poziom glutationu. Twój gen trochę Ci to utrudnia.

Na szczęście są sposoby by to zrobić.

Istnieje ponad 50 mutacji genetycznych MTHFR, ale dwie uważane za najbardziej problematyczne to C677T i A1298C .

Pamiętaj też, że defekty genów nie zawsze są aktywowane. Nie są chorobą i nie trzeba ich leczyć, natomiast możesz swoje życie poprawić , a na pewno uczynić mniej uciążliwym.

Aby zająć się defektem enzymu MTHFR:

 • wspomagaj swoje ścieżki metylacji metylofolianem i metylokobalaminą (metylo B12)

 • unikaj suplementów z kwasem foliowym

 • zwiększ poziom glutationu za pomocą wysokiej jakości doustnego glutationu liposomalnego

 • zminimalizuj ekspozycję na toksyny

 • wyrzuć z lodówki żywność przetworzoną

 • biegaj , nawet jeśli nie lubisz

 • wysypiaj się

 • zredukuj stres… wiem , wiem, łatwo powiedzieć

 • pij dużo wody

 • zadbaj o swoje mitochondria na przykład naświetlając się czerwonym światłem LED

 • zamień cukier na tłuszcz

 • a przede wszystkim uświadom sobie , że to Ty masz wpływ

Warto pamiętać o tym ,że proces metylacji nie jest związany jedynie z genem MTHFR. Istnieją inne, powrzechne warianty genetyczne związane z metylacją, jak BHMT, PEMT, MTHFD, CBS, MTRR, MAO, COMT i VDR. Zestaw objawów , z którymi próbujesz sobie poradzić zapewne jest skomplikowaną wypadkową rozmaitych błędów biologicznych trudnych do zdiagnozowania. Dlatego suplementacja metylowanymi formami kwasu foliowego i witaminy B12 powinna być rozważna o tyle, trzeba samodzielnie monitorować samopoczucie i zmieniać dawkę witamin. Dawka , która dla niektórych ludzi jest zbawienna, u innych wywoła wahania nastroju, bóle głowy, dolegliwości gastrokatastrofalne i inne.

Obecność dodatkowych wariantów genetycznych i indywidualne potrzeby żywieniowe danej osoby powodują, że ich organizm wykorzystuje witaminy z grupy B w różny sposób

Pacjenci, u których występują reakcje na metylofoliany i metylowaną witaminę B12, mogą mieć dodatkowe warianty genetyczne zaangażowane w proces metylacji lub mieć schorzenia uniemożliwiające prawidłowe wykorzystanie bardzo dużych dawek metylowanego folianu i witaminy B12.

Weź pod uwagę , że byt uproszczona formuła „ten gen = ta choroba, więc weź ten suplement” jest myląca i może być potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia

Zdrowa dieta, styl życia i środowisko bezpośrednio wpływają na ekspresję zdrowych, korzystnych genów, podobnie jak niezdrowa dieta, styl życia i środowisko mogą aktywować ekspresję szkodliwych genów odpowiedzialnych za choroby. Dobra wiadomość jest taka, że masz wpływ na swoje zdrowie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *